Темата със стипендиите
Болна тема за здравия разум. От години се дивя на наредбите на МОН - нашето Министерство на Образованието дава стипендии за високи постижения в науките само на ученици от общински и държавни училища.Всеки победител например от Зимни Математически Състезания или Пролетни Математически Състезания има право да кандидатства за държавна стипендия.
Оп - извинете ме - не всеки. Ако учи в частно училище - йок стипендия. Защо - ами защото ученикът в частното училище пести пари на държавата и не тежи на бюджета й. Защото родителите му се скъсват от работа за да му осигурят обучение. И... неговата победа... не е победа.
Както и да е, държавата ни кусури много има.
Днес ме удиви обявата за стипендии на АФБ
Американска фондация за България има дългогодишна прекрасна инициатива - помага със стипендии на ученици с високи постижения от 9 до 12 клас.За съжаление, и тук регламента оставя неприятен привкус за липса на равноправни изходни позиции. След като любимото Министерство на Образованието дели учениците на такива, които учат в частни училища и такива, които учат в общински при разпределението на стипендии, давани за високи постижения, сега в още по-голяма сила този странен подбор е засегнат и при АФБ.
Където не само, че ученици в частни училища са изключени от възможността да кандидатстват за стипендия, но и болшинството от общинските и държавни такива...
Например, ученик от 1-ва Немска гимназия в София може да кандидатства за стипендиант, но такъв от 2-ра Немска... не може.
Не е добре това хора, няма логика и е фрустриращо.
Редакция 4 октомври: Ами... ето това е разликата между МОН и Американска Фондация за България. След кратка комуникация по Email, детето получи позволение да кандидатства за стипендиите на фондацията и да изпрати кратко представяне на постиженията и плановете си, въпреки, че не учи в някое от изброените училища.
Благодарности на АФБ за гъвкавостта.