Логиката на един професор или за един порочен кръг в олимпийската математика


Становище на български математици, сред които проф. дмн Петър Бойваленков, проф. дмн Емил Колев, проф. дмн Иван Ланджев, проф. дмн Николай Николов, доц. д-р Ивайло Кортезов

На 8.02.2017 г. се проведе областен кръг на Националната Олимпиада по Математика. Условията и решенията на задачите от олимпиадата може да намерите тук.

Представените задачи и решения затвърждават наблюдението, че състезателната математика при учениците от 4 до 8 клас е оставена на автопилот. И това уверено я води към близка катастрофа!

Ето аргументи за този извод, които могат да се извадят от задачите и критериите за оценяване на задачи от областния кръг на НОМ 2017:

Представеното "решение" на Задача 8.3 (с автор проф. дпн Сава Гроздев) е класически пример за порочен кръг

За доказване на твърдението от подточка б) на задача 8.3 се използва помощно неравенство.
Но в "доказателството" му, авторът на задачата използва...самото неравенство, което трябва да докаже! За това се пишат двойки в училище, а тук го е направил професор!
Интересно е да се отбележи, че "доказателство" би могло да се поправи, ако се изтрие един ред и се реши съответното линейно неравенство спрямо d^3. Просто човек трябва да знае кога да спре...
В същото неравенство се изискват знания за корен трети, който не се изучава в СИП в 8 клас.
Информация и новини за Сава Гроздев

В задача 7.1 не е ясно какъв начален момент съответства на въпроса в условието "след колко време..."

Да приемем, както е направил авторът, че този начален момент е тръгването на първата лодка.
Какво означава тогава полученият в случай 4 отговор 46 минути и 40 секунди? Съгласно условието след 46 минути и 40 секунди втората лодка още не е тръгнала (тя тръгва един час след първата).
А къде се е намирала втората лодка, докато първата се е движила един час, в условието на задачата не е е указано.

Дори да приемем, че втората лодка е чакала в Лом, разстоянието между двете лодки след 46 минути и 40 секунди не е 9 километра. Това означава, че отговорът в случай 4 е грешен.

Условието на задача 7.3 е объркващо за учениците

Те биха могли да разберат какво е искал да каже авторът, след като прочетат решението, но повечето ученици са били в пълна невъзможност да разберат какво се иска в задачата.

Схемата за оценяване на задача 8.3 е неадекватна

В забележка към нея се дава указание да се присъждат точките от а) (3 на брой), ако се цитира в общ вид теоремата за неравенството между средните. Защо тогава не се признава и за точките за първата стъпка (виж по-горе) на решението в б) (2 на брой). Ако пък се признае, излиза, че чрез цитиране на теорема се печелят 5 от 7-те точки!
Тези проблеми (които са забелязани от много любители математици и ученици), е трябвало да бъдат намерени и поправени още при прочитането на предложенията от председателя на комисията за 4-8 клас.
Актуална информация за Олимпиада по Математика 2016 / 2017 ще намерите в темата за състезанието в нашия форум.
Информация, новини, задачи и решения от Олимпиада по Математика
© 2012 - 2016 AlekDimitrov.com