Поредните скандали се появиха, развиха и отминаха. Този път, свързани с въвеждането на квоти в някои математически състезания, с цел да се предотвати прекалената масовост, затрудняваща адекватното протичане на национални състезания, провеждани присъствено, само на едно място.
Кой прав, кой крив е трудно да се определи еднозначно, лично моето мнение е, че квотите са нещо хубаво и в тях няма никакъв елемент на експеримент. Всички реномирани международни състезания се провеждат с квоти, силно ограничаващи възможните участници и не виждам защо по същата логика да няма и някои национални състезания с подобен регламент.
Такива без квоти има с лопата да ги ринеш, липсват тези, които имат висока летва не само на изхода, но и на входа.
Но да не се отплесвам, пиша това не за да убеждавам някого дали съм прав или друг да ме убеждава, че не съм, а за да разтуря мита, че посещенията по състезания са еднакви, както сега, така и преди и не е необходимо намирането на нови правила и регламенти.
Моят начин да докажа с конкретни цифри колко се е увеличил интереса към математиката е да покажа търсенията в мрежата за състезания и корелиращите му фрази (0.9515 - математическо състезание; 0.8681 - състезание по математика; 0.7491 - СМБ; 0.7391 - Коледно Математическо Състезание )
Данните можете да видите на графиката към тази новина. Началната дата на отчет е 2004 година, а крайната - края на 2016 / началото на 2017 г.
Възходът на математическите състезания
Колко се е увеличил интересът към състезанията по математика от 2004 година до днес