Около 100 000 лева отиваха досега само за такси. За битовизми... още толкова.
Да, то е частично подпомогнато от възможности за заем, но нека не се лъжем, заемът рано или късно трябва да се връща и той не е без лихви. Е... с изключение на редки случаи, в които няма реализация, приходи и съответно връщане.
Дали таксите са оправдани на фона на това, което се плаща в други държави като Германия, Нидерландия, Франция, Австрия, Швейцария... всеки сам може да прецени.Факт е, че изборът на университет се базира на класации, които с право или не толкова с право са окупирани от университети в САЩ и УК. Било заради това, че са най-отдавна в тези класации, че са по някакъв начин приоритетни за правещите статистиката или пък математическа съвкупност от интересни и безинтересни показатели.
От следващата година вече официално се знае - таксите в Англия за студенти от Европа, респективно България ще скочат близо 3 пъти. Най-вероятно вече няма да е налице и възможността за облекчен заем. Така че... чао, чао английско образование, единици са хората, които могат да си позволят над 300 000 без студентския заем за 4-годишно обучение. Според мен, не само в България, а и в по-голямата част от ЕС.
Да му мислят и английските университети, не само ние.
Как ще запълват бройката с перспективни студенти, ще залинеят ли и ще връщат ли по-ниските такси и заеми след кратък период на неуспех.