Търси в AlekDimitrov.com

733 резултата от търсене за:

Весело изкарване на Коледните празници

Весело изкарване на Коледните празници
24.12.2016 г. 00:13 ч. | Коментирай
Ваканция е.
Бъдни вечер и Коледа. Време е за почивка, празненства и приятни емоции.

AlekDimitrov.com ви пожелава приятно прекарване на наближаващите празници с най-близките ви хора. И ползотворна ваканция.

Задачи, Решения и Критерии за Оценяване от общински кръг на 66-та Олимпиада по Математика

Задачи, Решения и Критерии за Оценяване от общински кръг на 66-та Олимпиада по Математика
21.12.2016 г. 00:04 ч. | Коментирай
Ето, че вече се появиха както задачите, така и решенията и критериите за оценяване от общинския кръг на Националната Олимпиада по Математика, проведена миналата събота, 17 декември 2016 година.
Налични са всички задачи и критерии, от 4-ти до 12-ти клас.

Можете да изтеглите необходимите ви от Klasirane.com.

И да се позабавлявате с критериите за оценяване на ГРЕШНАТА задача номер 2 за 4-ти клас... Интересните моменти не свършват с това. Има ги и при 6-ти клас, и при 9-ти.
Информация, новини, задачи и решения от Олимпиада по Математика

Грешна задача провали Олимпиадата по Математика за 4 клас в София

Грешна задача провали Олимпиадата по Математика за 4 клас в София
20.12.2016 г. 11:16 ч. | Коментирай
На проведения миналата събота общински кръг на Олимпиадата по Математика, в темата за 4 клас се падна следната интересна задача:
На 17 декември, Красимир от 4А има рожден ден и е поканил целия си клас на гости.
Децата събрали 234 лева за подарък, като всяко от тях е дало по 9 лева.
Колко момичета и колко момчета има в 4А клас ако се знае, че момичетата са с 4 повече от момчетата.
Задачата е ясна, без двусмислия - събрани са 234 лева, тоест пари са дали 26 деца. Всички те са от класа на Красимир, тоест, общо в 4А клас учат 26 деца и Красимир - 27 деца.
Според условието, знае се че момичетата трябва да са с 4 повече от момчетата.

Ако момичетата са 15, момчетата ще са 12 - това не отговаря на условието!


Ако момичетата са 16, момчетата ще са 11 - това също не отговаря на условието!


Ако момичетата са 15.5, момчетата ще са 11.5 - това отговаря на условието, но... не знам дали биолозите биха приели такъв отговор!

Без възможност за никакъв спор и различни тълкувания - задачата е грешна, а Олимпиадата по математика за 4 клас е провалена!

Тук е момента да спомена нещо важно.
Общинският кръг е отговорност на РУО, т.е. на МОН. СМБ не участва като институция. Разбира се, много от чиновниците в МОН и РУО са членове на СМБ. Но самият съюз не определя кои да са авторите на задачите и критериите за оценка.

Както знаете, членовете на Националните комисии за провеждане на олимпиадите и състезанията по математика за 9 – 12 клас подадоха оставки - повече информация за това ще намерите тук.
Тоест, поради решения на МОН, хората, които имат опита, знанията и необходимото внимание за дефиниране на ясни и верни задачи и критерии за оценяване към момента отказват да участват в комисиите на тазгодишните състезания. Представяте ли си колко подобни на горната грешки би могло да има в следващите състезания...

И най-неприятното в случая е, че РУО София не смята да обяви задачата за грешна. На искания на родители да бъдат показани официалните критерии за оценка, чиновниците отговарят с - това не е обществена информация и нито критерии, нито самите задачи ще бъдат публикувани официално!
Тази потайност не прави чест на никого и не помага на никого.
Друга неприятна страна на грешката - според информация на родители, редица учители на деца в 4 клас обяснявали на хлапетата, че задачата е коректна и прекалено много задълбавали... Тъжно.
Информация и новини за Министерство на образованието
Според неофициална информация от форума ни, за верни отговори на задачата ще бъдат приети два - 26 (15 момичета+ 11 момчета) и 27 (15 момичета + 12 момчета). И двата - грешни!
Какво всъщност трябва да се направи... - не знам. Който е забъркал кашата да си носи отговорността за нея. Например... анулиране и провеждане наново на общинския кръг на НОМ за 4 клас в София?
Повече информация и мнения за Национална Олимпиада по Математика 2016 / 2017 и нередностите, свързани с нея ще намерите в темата за състезанието във форума ни

Редакция: За да е пълна картинката на отчаянието се налага да се допълня...
Да не си мислите, че чиновникът, отговорен за темата за 4 клас е седнал, мислил е задачи и объркал една от тях... Нищо подобно - просто е прегледал няколко вехти сборника, променил е 1-2 думи и за негово нещастие - числа.
Въпросната задача циркулира от 15 години в състезанията по математика - ето например нейния вариант от 2004 година:
Задача 2. На 17 май Сашко от IVa клас има рожден ден и е поканил целия си клас на гости. Децата събрали 234 лева за подарък, като всяко от тях дало по 9 лева. Колко момичета и колко момчета има в класа, ако се знае че момичетата са с 3 повече от момчетата?
Така че драги ученици, извлечете полза от случката - решавайте много и със сигурност ще минете през условия, които ще ви се паднат в състезателната тема. А и да не се паднат... упражненията са достатъчни за да получите необходимите знания и увереност за да схрускате задачките.
Редакция 2 - 21.12: След по-внимателен преглед на задачите лъсва много по-тревожна картина от една сгрешена задача.
В повече от една тема има грешки - логически, породени от двусмислие, недостатъчно разбираема графика. Подборът на задачите като цяло мисля, че не е на ниво.
Не съм подготвен за общовалидни заключения в тази област, но имам право на собствено, макар и без стойност мнение. И то е:
Общинският кръг на Олимпиадата по Математика е проява на некомпетентност и незаинтересованост от страна на комисията, подбрала задачите и изготвила критериите за оценяване.
Наистина би било ценно в оценката да се включат учители математици и да споделят тяхното становище. Аз не си спомням някога да е имало толкова конфликтен подбор на задачи, пълни с грешки, камо ли на Олимпиада.
Информация, новини, задачи и решения от Олимпиада по Математика

II Национална олимпийска конференция по природни науки и иновации

II Национална олимпийска конференция по природни науки и иновации
20.12.2016 г. 08:48 ч. | Коментирай
Днес и утре, в БАН ще се проведе 2-рата Национална олимпийска конференция по природни науки и иновации.
Главни действащи лица в нея ще са Сдружение на ръководители на олимпийските отбори по природни науки (СРООПН), Българска академия на науките, Институт по математика и информатика при БАН, Съюзът на математиците в България (СМБ) и Ученически институт по математика и информатика.
Конференцията ще се осъществи с подкрепата на Фондация Америка за България и Американска фондация за България.
Информация и новини за Съюз на математиците в България
Участниците в конференцията ще могат да чуят най-добрите математици на България. Ето част от звездния списък - акад. Юлиан Ревалски, акад. Петър Кендеров, проф. Петър Бойваленков, проф. Олег Мушкаров, доц. Емил Колев, Алексей Христов, Александър Велинов, Георги Водев, Дико Михов, Владимир Михов, Любомир Янчев.

Нашите приятели, току що завършилите средното си образование математици 2 х Станислав - Димитров и Чобанов и Любен Личев ще представят сборника си 555 задачи по геометрия.
Програма на конференцията и повече поодробности можете да намерите на официалната страница

Олимпиада по Математика - общински кръг 2016

Олимпиада по Математика - общински кръг 2016
13.12.2016 г. 07:28 ч. | Коментирай
Дойде време и за последното математическо състезание за тази година - общинският кръг на Олимпиадата по Математика.
Той ще се проведе тази събота, 17 декември 2016 година.

Последно по време, но първо по значимост...
Националната Олимпиада, в зависимост от класа се провежда в 2 или 3 кръга - общински, областен и национален.

Всеки следващ кръг включва все по-сложни задачи. Общинският и Областният кръг се провеждат за ученици от 4-ти до 12-ти клас, а Националният - за ученици от 7-ми до 12-ти клас.

За ученици от 4-ти до 8-ми клас включително, форматът на общинския, областния и националния кръг е еднакъв - 3 задачи, всяка от които носи 7 точки, общо 21 точки.
До Национален кръг се допускат само ученици от 7-ми и 8-ми клас. Времетраене на всеки кръг от Олимпиадата - 4 часа.
За ученици от 9 до 12 клас, всеки от кръговете включва съответно 3, 4 и 6 задачи.
Време за решаване - общински кръг - 4 часа, областен - 4.5 часа, национален 2 х 4 часа и половина.

Националният кръг е с обща тема за 9 - 12 клас и се провежда в 2 последователни дни. Всеки ден се решават по 3 задачи за 4 часа и половина.

Националният кръг на Олимпиадата по Математика е едно от състезанията, чиито резултати се взимат предвид при формирането на отбори на страната ни за международни състезания.
Повече информация за Национална Олимпиада по Математика 2016 / 2017 ще намерите в темата за състезанието във форума ни.
Информация, новини, задачи и решения от Олимпиада по Математика

Евакуация в 32 СОУ заради запалили се кабели

Евакуация в 32 СОУ заради запалили се кабели
12.12.2016 г. 10:27 ч. | Коментирай
Тази сутрин, авария в електрическата система на столичното 32-ро училище е предизвикала задимяване на сградата и се е наложило всички ученици, учители и персонал да бъдат евакуирани.

Няма пострадали ученици и ситуацията е овладяна!

Да се надяваме, че повредата е лесно поправима и скоро ще бъде възобновен нормалния учебен процес.
Източник: Dir.bg
Според последна информация, проблемът най-вероятно е в намиращ се близо до сградата трафопост, а не в самата й инсталация.
На място са изпратени 2 екипа от Пожарната.
 | Страница 38 от 123 | 

Facebook
Facebook
RSS
RSS