Търси в AlekDimitrov.com

733 резултата от търсене за:

Членовете на Националните комисии за провеждане на олимпиадите и състезанията по математика за 9 – 12 клас подадоха оставки

Членовете на Националните комисии за провеждане на олимпиадите и състезанията по математика за 9 – 12 клас подадоха оставки
07.11.2016 г. 00:07 ч. | Коментирай

Писмо от членовете на Националните комисии за провеждане на олимпиадите и състезанията по математика за 9 – 12 клас до медиите:

България е страна с традиции в провеждането на олимпиади по математика за ученици. Известни са успехите и многото спечелени медали от българските ученици.
Един от основните фактори за това е доброто взаимодействие между МОН, СМБ (Съюз на математиците в България), неправителствени организации и спонсори.
Основните математически състезания в България са Есенен математически турнир, Зимни математически състезания, Пролетни математически състезания и Националната олимпиада по математика
Тези състезания са основа за определяне на националните отбори на България за участие в международни олимпиади.
Информация и новини за Съюз на математиците в България
Всяка година МОН определя национални комисии, които осигуряват научното обезпечаване на част от тези състезания.
СМБ като организация, имаща необходимия научен потенциал и традиции, предлага на МОН състава на тези комисии. Когато МОН е изказвало резерви по отношение на направените предложения, възникналите противоречия са се решавали успешно с диалог между МОН и СМБ.
Определянето на окончателния състав на комисиите става със заповед на Министъра на образованието.
Информация и новини за Министерство на образованието
Със заповеди на министъра на образованието и науката от 27.10.2016 г. бяха назначени комисии за провеждане на олимпиади и състезания за ученици през 2016/2017 учебна година.

Съставите на тези комисии силно се различават от направените от СМБ предложения

Част от включените в състава на тези комисии хора, не са предварително консултирани за тяхното желание да участват. Нещо повече, включени са силно компрометирани хора.
Очевидно е, че съставите на комисиите се определят под давление, по неясни правила и в личен интерес на хора, ползващи се с одобрението на някои чиновници в МОН.

Поради тези причини всички членове на комисиите за олимпиадата и състезанията за 9 – 12 клас уведомиха Министъра на образованието и науката, че подават оставки

Надяваме се, че случващото се не е целенасочена, обмислена и дългосрочна политика на МОН по отношение на определянето на комисиите. Вярваме, че опитите да се използва МОН за лична изгода на компрометирани хора няма да успеят.
Повече за земетресенията в родната математика, писмото, изпратено до Министъра на Образованието и какви са причините за решенията ще научите в специалната тема във форума ни - Математически Земетресения

Много хубав анализ на ситуацията от Ant12, публикуван във форума:

Ако този конфликт ескалира и няма добра воля за неговото разрешаване, това би означавало пълно спиране на състезателната дейност за учениците в 9 – 12 клас.

1. Организация на състезанията – в крайна сметка нещата се свеждат до това, че група ученици отиват на определено място на определена дата и решават определени задачи. Организацията на „нещо-то” винаги започва с инициатива от „някой” и ако „някой” го няма, по правило „нещо-то” просто не се случва;

2. Задачи – ами ако човек погледне авторите на задачите за „големи” ученици на важните състезания (ЕМТ, ЗМС, ПМС, НОМ 2/3, контролните за БОМ/МОМ и т.н.), то в 90% от случаите ще се натъкне на хората подписали писмото до МОН;

3. Проверка на резултатите от състезанията – хората подписали писмото са и хората, които участват в комисиите по проверка на резултатите от гореупоменатите състезания;

4. Организация на подготовката за международни състезания, за които се формират национални отбори (МОМ, БОМ, МБОМ, EGMO, RMM, ВсОМ) – същите хора;

5. Връзка с учителите, които подготвят водещите състезатели – това са отношения, които са изграждани с години. Представете си, че ръководителят на националния отбор за дадено състезание не познава учителите на учениците от своя отбор. Впечатленията на учителите са формирани с години, а на ръководителя на отбора – в най-добрия случай в рамките на 2/3 седмици.

Разбира се, МОН може да опита да замени цялата комисия. Имаме чудесни млади хора като Белухов, но те са броят на пръстите на едната ръка, а и все още им липсва организационния и житейски опит, който е необходим всичко от гореописаното да тече гладко, спокойно и ефективно.

P.S. Без съмнение съществува и опцията младите състезатели от 1/2/3-ти (евентуално 4-ти) клас веднага да се втурнат и подпомогнати от компетентността на техните майки/бащи веднага да запълнят тази празнина, но за цялата история на международните състезания има само един човек, който във 4/5/6 клас е спечелил бронзов/сребърен/златен медал от МОМ и той се казва Терънс Тао.

Есенен Математически Турнир - ЕМТ 2016

Есенен Математически Турнир - ЕМТ 2016
27.10.2016 г. 13:03 ч. | Коментирай
От 18 до 20 ноември, в Ректората на Софийски университет Св. Климент Охридски ще се проведе 10-ия Есенен Математически Турнир Академик Стефан Додунеков.
Есенният Математически Турнир - ЕМТ e индивидуално състезание за ученици от 8, 9, 10, 11 и 12 клас от най-висок клас с индивидуално и отборно класиране. Всеки отбор се състои от 4 човека от съответния клас.
Състезанието се организира с подкрепата на със съдействието на Американска Фондация за България (АФБ) и Фондация Георги Чиликов.

Резултатите от Есенния Математически Турнир важат за определяне на разширения национален отбор на България за Балканската Олимпиада по Математика - БОМ - BMO и EGMO.

Форматът на състезанието включва 4 описателни задачи, първите две се оценяват с по 6 точки, а другите две - с по 7 точки.
Максимален брой точки - 26.
Време за решаване - 4 часа и половина.

Повече подробности за Есенен Математически Турнир - ЕМТ 2016, как да се запишете и участвате, как да се подготвите за състезанието ще намерите в специалната тема за ЕМТ 2016 във форума ни.
Информация, новини, задачи и решения от Есенен Математически Турнир

МГ Варна най-накрая с реална възможност за своя сграда - Истина или ПР?

МГ Варна най-накрая с реална възможност за своя сграда - Истина или ПР?
22.10.2016 г. 04:12 ч. | Коментирай
На интересна новина попаднах преди малко.
В интервю, дадено по случай изграждането на закрита спортна зала в двора на общата сграда на ОУ Захари Стоянов и МГ Варна, кметът на Варна, Иван Портних казал, че предстои преместването на математическата гимназия в нова сграда...

За незапознатите, в двете училища учат над 2000 ученици, мястото за които е крайно недостатъчно и от много време избухват словесни престрелки и конфликти между тях, стигащи до съд. Желанието на ръководство и родители на ученици от ОУ Захари Стоянов е гимназията да се изнесе в нова сграда, от МГ-то пък не приветстват тази идея и искат да си останат в сегашната.
Също така, от много време редовно се появява политик, който обещава проблемът да бъде разрешен и едно от най-реномираните училища в България да има самостоятелна база, с която да се гордее.
Последният ми спомен е от края на 2013 година, когато община Варна афишира, че скоро ще построи нова сграда в квартал Чайка за гимназията, а директорът на МГ Павлин Петков опонира, че преместването от сегашната е много трудно и по-добре да бъде преместено основното училище Захари Стоянов...

Днешната бомбастична новина, която не се съмнявам уважаваните медии в България ще предадат без предистория е, че видиш ли, общината работила активно за нова сграда и очаквала помощ от държавата от 6 милиона лева за реализацията на идеята. Не знам откога кипи тази "активна" дейност и в какво точно се състои, но явно досега не е довела до нищо, след като все още се чакат пари...
Tова няма изгледи да се случи скоро, тъй че училищата да се радват, че поне физкултурен салон ще им построят.

Национална класация по математика - нанесени са резултатите от Хитър Петър

Национална класация по математика - нанесени са резултатите от Хитър Петър
21.10.2016 г. 12:25 ч. | Коментирай
От няколко години AlekDimitrov.com изготвя класации, базирани на резултати от математически състезания.
Тази година също ще има рейтинг класация, разделена по класове. Учениците са разделени на 2 групи, като за всяка от тях се включват резултати от различни състезания.

• Състезанията, чиито резултати ще се включват за ученици от 5 и 6 клас са Хитър Петър, Чернорицец Храбър, Иван Салабашев, областен кръг на Олимпиада по математика, Пролетни Математически Състезания, Кирил Попов - Шумен, състезание на ПЧМГ и национален кръг на Европейско Кенгуру.

• Състезанията, чиито резултати ще се включват за ученици от 7, 8, 9, 10, 11 и 12 клас са Есенен Математически Турнир, Зимни Математически Състезания, Пролетни Математически Състезания, областен кръг на Олимпиада по математика, национален кръг на Олимпиада по математика, национален кръг на Европейско Кенгуру, Черноризец Храбър и Иван Салабашев.

Вижте подробна информация за националните класации по математика на AlekDimitrov.com

Вече са нанесени резултатите от първото състезание, включено в класацията за 5 и 6 клас - Хитър Петър:

Вижте класацията за 5 клас
Вижте класацията за 6 клас
Информация, новини, задачи и решения от математическо състезание Хитър Петър

Задочна подготовка по математика 2016 / 2017 г. Календар и как да се запишем

Задочна подготовка по математика 2016 / 2017 г. Календар и как да се запишем
14.10.2016 г. 08:40 ч. | Коментирай
За поредна година, ИМИ БАН организира задочна подготовка по математика, комбинирана с присъствени обсъждания за състезатели в 8 - 12 клас, които се стремят към националните отбори на България за най-важните математически състезания.

Школата включва четири цикъла по основните олимпийски тематики.
Всеки един от тях е с продължителност 3 седмици и ще завърши с обсъждане на задачите в Института по математика и информатика.

Календар на Задочна школа по математика към ИМИ БАН за 2016/2017 г.

Първи цикъл - Геометрия (Стоян Боев)
от 16.10 до 05.11 (обсъждане на 06.11.2016 - неделя - от 10.30 до 12.00 и от 12.30 до 14.00 в ИМИ)

Втори цикъл - Комбинаторика (доц. Емил Колев и проф. Иван Ланджев)
от 06.11 до 26.11 (обсъждане на 27.11.2016 - неделя - от 10.30 до 12.00 и от 12.30 до 14.00 в ИМИ)

Трети цикъл - Алгебра (Александър Иванов)
от 27.11 до 17.12 (обсъждане на 18.12.2016 - неделя - от 10.30 до 12.00 и от 12.30 до 14.00 в ИМИ)

Четвърти цикъл - Теория на числата (проф. Петър Бойваленков)
от 18.12. - 07.01 (обсъждане на 08.01.2017 - неделя - от 10.30 до 12.00 и от 12.30 до 14.00 в ИМИ)

Желаещите да се запишат състезатели могат да го направят на този линк.
Моля, обмислете отговорно дали желаете да участвате преди да се запишете - това е подготовка, по време на която ще трябва да решавате много трудни задачи и е необходимо да имате истински интерес към математиката за да ви достави удоволствие и да ви е от полза.

25-ти Математически турнир Черноризец Храбър 2016 - как да се запиша за участие

25-ти Математически турнир Черноризец Храбър 2016 - как да се запиша за участие
12.10.2016 г. 16:41 ч. | Коментирай
По традиция, на деня на Народните Будители ще се проведе математическото състезание Черноризец Храбър.
Тази година, 1-ви ноември се пада във вторник, а надпреварата ще стартира в 11 часа.

Състезанието е с продължителност 60 минути за второкласниците и 90 минути за по-големите участници.
Темите се състоят от задачи с избираеми отговори - дадени са 5 възможности, от които само една е вярна.

Как се формира резултата от Черноризец Храбър?

За всички класове:
- За непопълнен отговор на задача - по 3 точки.
- За грешен отговор на задача - 0 точки.
2 - 6 клас:
- За верен отговор на всяка задача - по 7 точки.
7 - 8 клас:
- За верен отговор на всяка задача с номер от 1 до 8 включително - по 5 точки.
- За верен отговор на всяка задача с номер от 9 до 17 включително - по 7 точки.
- За верен отговор на всяка задача с номер от 18 до 25 включително - по 9 точки.
9 - 12 клас:
- За верен отговор на всяка задача с номер от 1 до 10 включително - по 5 точки.
- За верен отговор на всяка задача с номер от 11 до 20 включително - по 7 точки.
- За верен отговор на всяка задача с номер от 21 до 30 включително - по 9 точки.

Таксата за участие ако изберете да се запишете в ПЧМГ София е 8 лева, предполагам, че другите организатори ще са със същата или подобна такса.

Черноризец Храбър 2016 ще се проведе в много български градове:

Благоевград, Бургас, Варна, Враца, Габрово, Добрич, Плевен, Пловдив, Русе, Силистра, Сливен, Смолян, София, Хасково и Шумен.

Записването вече е активно навсякъде, така че, не отлагайте, а заявете своето участие още сега.

Подробности за това къде и как можете да се запишете ще намерите в темата за Черноризец Храбър 2016 във форума ни

И за финал - честит 25-годишен юбилей на Черноризец Храбър
Информация, новини, задачи и решения от Черноризец Храбър
 | Страница 41 от 123 | 

Facebook
Facebook
RSS
RSS