Търси в AlekDimitrov.com

733 резултата от търсене за:

Великденско Математическо Състезание 2017

Великденско Математическо Състезание 2017
20.4.2017 г. 08:15 ч. | Коментирай
Тази събота, в страната ще се проведе масовото Великденско Математическо Състезание.
В София, домакини на турнира ще са 125 СОУ, 119 СОУ и 2 СОУ, във Варна - ОУ П. Р. Славейков, в Бургас - училище Братя Миладинови.

Очакванията са за нормално състезание, с нормално, публично обявено класиране - нещо рядко виждано през последните месеци.

Детайли за Великденско Математическо Състезание

Великденското математическо състезание е за ученици от 1 до 12 клас.
Времето за решение на темите със задачи за ученици от 1 и 2 клас е 90 минути, а за всички по-горни класове - 120 минути.
Темите са съставени от 15 задачи с избираем отговор. Всяка задача има само един правилен отговор от четири възможни, като първите 3 са цифри, а последният - Друг Отговор. Посочването на Друг Отговор се приема за вярно само ако допълнително е записан и верен резултат.
Задачите от 1 до 3 се оценяват с по 1 точка, от 4 до 6 с по 3 точки, от 7 до 9 с по 5 точки, от 10 до 12 с по 7 точки и от 13 до 15 с по 9 точки.

Задачите за 7 клас са в модифициран формат, съвпадащ с този на Националното Външно Оценяване - НВО след 7 клас.
Всяка задача от 1 до 16 има само един правилен отговор от четири възможни, за задачи 17 до 22 трябва да бъдат записани само отговорите, като задачи 21 и 22 са във формат PISA, а задачи 23 и 24 трябва да бъдат подробно решени.
Задачите от 1 до 4 се оценяват с по 1 точка, от 5 до 10 с по 2 точки, от 11 до 16 с по 3 точки, от 17 до 20 с по 5 точки, задачи 21 и 22 с по 8 точки и задачи 23 и 24 с по 15 точки. Максималният брой точки за 7 клас е 100.

Успех на всички участници.
Повече информация за състезанието ще намерите в темата във форума ни - Великденско Математическо Състезание - ВМС 2017
Информация, новини, задачи и решения от Великденско Математическо Състезание

Резултатите от национален кръг на НОМ 2017 и ПМС 2017 са въведени в националните ни класации по математика за 7 - 12 клас

Резултатите от национален кръг на НОМ 2017 и ПМС 2017 са въведени в националните ни класации по математика за 7 - 12 клас
10.4.2017 г. 17:26 ч. | Коментирай
Въпреки всички спънки и криене на резултати, AlekDimitrov.com за поредна година поддържа класации на най-добрите състезателни математици в България.
Вече са нанесени резултатите от Пролетни Математически Състезания за 9 - 12 клас и резултатите от национален кръг на Олимпиада по Математика 2017 за 7 - 12 клас.
Вижте моментното състояние на националните класации по математика, които поддържаме за:
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
Информация, новини, задачи и решения от Олимпиада по Математика

Радостна математическа новина от Пловдив

Радостна математическа новина от Пловдив
10.4.2017 г. 11:34 ч. | Коментирай
Хей... годината е 2017, пролет е и има повод за положителна, радостна новина, свързана с математиката!
Невероятно, нали...

Ето я и нея:
Математическа гимназия Академик Кирил Попов - Пловдив одобрява държавен план за прием в V клас за учебната 2017/2018г - 2 (две) паралелки, 56 ученици (28 момчета и 28 момичета) по условия и ред определен с Наредба № 10 от 1 септември 2016 г.
Досега, приемът беше само за една паралелка. Честито на всички пловдивчани, обичащи математиката!

Поредно нарушение на регламента на Олимпиада по Математика 2017?

Поредно нарушение на регламента на Олимпиада по Математика 2017?
09.4.2017 г. 17:36 ч. | Коментирай
Днес, по време на контестациите от националния кръг на НОМ 2017, такива са били отказани на ученици от 7 и 8 клас от СМГ поради това, че не са присъствали техните учители и учениците са имали желание сами да защитават своите резултати.
Ето какво пише в регламента на Национална Олимпиада по Математика 2016 / 2017:
Писмените работи на националния кръг са анонимни, като всяка работа се проверява от двама проверители от журито – членове на Националната комисия.
Разкриването на анонимността и обявяването на резултатите се извършват не по–късно от следващия ден от провеждане на олимпиадата. Веднага след обявяване на резултатите всеки участник има право да подаде контестация до проверителите за всяка от задачите.

Контестации се приемат само когато участник смята, че е допусната груба грешка при оценяване на някоя от задачите. Контестации се подават от ръководителя на съответния ученик.

По изключение при липса на ръководител контестацията може да бъде подадена и от засегнатия ученик.

Подаването на контестация става чрез попълване на бланка (по образец, подготвен от журито) за всяка оспорвана задача. Разглеждането на контестациите става в присъствието на проверяващите на съответната писмена работа и ръководителя на ученика.
При съгласие върху оценката, по която е подадена контестация, членовете на журито и ръководителят на ученика подписват бланката. При несъгласие или неприсъствие на ръководителя на ученика въпросът се отнася до Комисия по контестациите, включваща председателя на журито и двама членове на Националната комисия. Ръководителят на ученика има право да присъства при разглеждане на контестацията от Комисията по контестациите. Решението на Комисията по контестациите е окончателно.
В регламента е предвидена възможност ученик да контестира самостоятелно, без учител. Което буди недоумение защо в случая не е било спазено.
Това странно решение трябва да се добави към недопускането на деца до национален кръг, във връзка с което беше публикувано Отворено писмо до министъра на образованието и науката на Република България и към всички други проблеми, които съпътстваха състезанията през тази учебна година.
Информация, новини, задачи и решения от Олимпиада по Математика

Измама в Математиката

Измама в Математиката
09.4.2017 г. 13:56 ч. | Коментирай

Отворено писмо до министъра на образованието и науката на Република България


Копие до:
Президентa на Република България
Омбудсманa на Република България
Съюз на математиците в България
Регионални и национални медии

Уважаеми г-н Министър Денков,
Пишем Ви това писмо във връзка с отказаното участие на нашите деца на Национален кръг на олимпиадата по математика, проведен на 08.04.2017.
Децата ни са ученици от 8-ми клас на Софийската математическа гимназия. Те днес не бяха допуснати за участие, въпреки че всяко от тях, съгласно регламента, има необходимия брой точки (16 точки) от областния кръг, според окончателния протокол на Областната комисия по математика.
Работите им не са били изпратени за преглед до Национална комисия, поради техническа грешка, допусната при изготвянето на обобщен протокол от страна на експерта Боянка Кънева в РУО- София-град.
Вместо 16-те точки, вписани в окончателния протокол, г- жа Кънева е копирала 15,5 на две от децата и 15 точки, на третото, фигуриращи в протокола за втори преглед. Според протоколите от първия преглед, както и според окончателния протокол на Областната комисия, и тримата ученици са оценени с по 16 точки.

Допуснатата грешка е в ущърб на нашите деца и работите им не са преглеждани от Националната комисия. След изискване на протоколите, грешката е установена и потвърдена от РУО на 07.04.2017 сутринта- ден преди олимпиадата.

МОН и Вие като министър сте били информирани и сте имали 24 часа, за да поправите възникналата несправедливост

Нормално би било децата ни да имат право да се явят на Национален кръг на олимпиадата, макар и условно, тъй като са ощетени заради чужда небрежност. Причината за сгрешените протоколи можеше да бъде разследвана и в следващата работна седмица. Формалното преглеждане на работите, също можеше да се случи в следващата седмица.
Националната комисия е допуснала до Национален кръг ученици с резултат 10 точки. Очевидно е, че тези работи, заслужили 16 точки, също щяха да бъдат допуснати до Национален кръг, ако РУО си беше свършило работата.

Националният кръг на олимпиадата по математика е най- значимото национално състезание, защото от него зависи определянето на разширения отбор за Младежката балканска олимпиада по математика, на която България ще бъде домакин тази година.

Нашите деца не бяха допуснати до стаите в НПМГ, където се проведе олимпиадата, от експерта по математика на МОН госпожа Маня Манева и председателя на Националната комисия професор Сава Гроздев.
Експертът Кънева от РУО, допуснала грешката, също присъстваше на изгонването на децата, макар да бе обещала да ги „посрещне“.

Имаме следните въпроси, свързани с Вашето действие или бездействие, като министър на образованието и науката на Република България, и решението Ви да не допуснете децата ни за участие в Национален кръг на олимпиадата по математика:

1. На какво правно основание взехте решение за отказ от допускане за участие на децата, след като те са решили задачите на областния кръг и са достигнали изискуемите 16 точки, и нарушихте регламента на Националната олимпиада?

2. Защо не е сформирана комисия, която да установи и протоколира грешката и да разпореди на Националната комисия, ръководена от проф. Сава Гроздев, да допусне за участие в олимпиадата по математика учениците, ощетени от техническата грешка?

3. Каква санкция сте разпоредили за служителя, допуснал грешка от небрежност във въвеждането на обобщените данни от областния кръг на олимпиадата по математика?

4. Какви мерки, като министър на образованието, взехте за недопускане на подобни грешки в МОН и по-специално в РУО София-град за в бъдеще? Подобни грешки са се случвали и предходни години и е очевидно, че има организационен проблем.

5. Как Вашето решение да не се съобразите с истинските резултати на децата ни от областния кръг на олимпиадата по математика, спомага за постигане на високи академични резултати и формиране на доверие в безпристрастността на МОН по отношение на Националната олимпиада по математика, от която се формира националния отбор?

6. Не беше ли редно МОН да се извини на децата и да ги обезщети за допуснатото грубо нарушение и причинения стрес, а не да ги превръща в изкупителни жертви на чиновническа грешка?

С Уважение:
Петя Петкова
Милена Панова
Иво Цонков
Това е черешката на тортата... Какви други перипетии преживяха ученици, родители и учители при състезанията по Математика през учебната 2016 / 2017 година можете да прочетете в статията ни Математически Състезания 2017
Информация и новини за Министерство на образованието
Информация и новини за Олимпиада по Математика
Информация и новини за Сава Гроздев

Олимпиада по Математика - Национален кръг

Олимпиада по Математика - Национален кръг
08.4.2017 г. 18:24 ч. | Коментирай
Поредни математически издънки. Сава Гроздев 4 пъти е сменял условия на задачи, а Олимпиадата за 7 клас е удължена с 1 час, твърдят потърпевши.
Първи мнения на родители на участници:
Току-що прочетох, че задача 3 за седми клас е объркана и времето им за решаване е удължено с час.
СГ е влизал 4 пъти в стаята да променя условието.
Четири промени? Ужас.
Няма незаменими хора! Трябва който състави грешна задача за национален кръг да няма право да участва в организацията на национални олимпиади и състезания!Заповедите за националните комисии са подписани още на 27.10.2016 г.
Излязал е представител на МОН и е казал на учителите чакащи отпред, че им дават още време на децата, за да си решават - 1 час. То така се дава на НОМ 3 - 1 час допълнително. МОН са в играта човече.
Ох, да бяха само резултатите проблемите ни. Децата са отишли са показват знанията си, а не кой колко по-издръжлив психически е на грешни условия. ooooh! Горките деца, напоследък стават все по-чести тези случаи.
И PУO-Coфия ca в играта. He можаха да обяснят защо са присъдили 0т. на решението на седмокласник на 3-та задача. Изпратиха работата за експертна оценка от Националната комисия още в понеделник или вторник. Вчера, в 13 часа от МОН казаха, че още няма становище. B 14.30 също нямaxa становище. По неофициален път разбрахме, че Haц. комисия е отказала да разгледа работата, защото грешката в оценяването не е била при тях. Според регламента, РУО-тата и Нац. комисия са безгрешни, а участниците в областния кръг - безправни. Дори при установена грешка няма начин, няма и желание тя да бъде поправена.
Изобщо не мисля, че грешката е случайна, нито че МОН имат интерес да подберат най-силните деца за МБОМ.
Toвa cи e чиста саморазправа и разчистване на пътя за нарочения за шампион в тази възрастова група. За сравнение ще дам Олимпиадата по Физика, където при аналогичен регламент беше намерен начин грешка да бъде поправена. Защо в математиката нещата седят различно?
МЪКА!

Сигурен съм, че ако не се потули, задачата в 7-ми клас и нарушенията на регламента покрай нея ще бъдат дълго дискутирани.
Информация и новини за Сава Гроздев
Още нещо:
В задача 8.1 се дава 1 точка за написване кога се достига равенство, но в условието на задачата не е поставен такъв въпрос.
Нещо повече, не са приемани или уважавани контестации за неанализиране на случаите на равенства в неравенствата от Задача 8.1.
По критерий за това се отнема 1 т., а същото не се изисква по условие!!!

Какво още се натвори в математиката през тази година, прочетете в Математически Състезания 2017


Актуална информация за Олимпиада по Математика 2016 / 2017 ще намерите в темата за състезанието в нашия форум.
Информация, новини, задачи и решения от Олимпиада по Математика
 | Страница 31 от 123 | 

Facebook
Facebook
RSS
RSS