Търси в AlekDimitrov.com

22 резултата от търсене за:IMAS

Ваканцията все още е мираж за малките състезатели по математика, готвещи се за PMWC и KIMC 2014

Ваканцията все още е мираж за малките състезатели по математика, готвещи се за PMWC и KIMC 2014
03.7.2014 г. 17:52 ч. | Коментирай
Не е лесно....
Повечето деца вече са в заслужена ваканция.
Гимназистите от днес ще умуват над задачите в най-реномираното международно състезание по математика - Международната Олимпиада по Математика 2014, която се провежда в ЮАР.
Но не само те ще напъват сивите клетки - малките отбори на СМГ и ПЧМГ за Primary Mathematics World Contest, което ще се проведе в Хонг Конг от 13 до 19 юли тази година, освен, че всекидневно решават задачи и се подготвят за тежкото състезание, от два дни имат и общи тренировки по народни танци :)
Подготовката по математика се ядва, но танците... са ад за малките математици :)

Повече информация за предстоящите азиатски математически състезания можете да намерите, а и да споделите в специалната тема за отборите ни на PMWC и KIMC във форума.

Ако ви е интересно какви задачи решават децата на тези тежки състезания:
Изтеглете задачи от минали издания на Primary Mathematics World Contest - PMWC - Po Leung Kuk Hong Kong
Информация, новини, задачи и решения от International Mathematics Competition - IMC
Информация, новини, задачи и решения от Primary Mathematics World Contest - PMWC

Този уикенд - Нощ на музеите 2014

Този уикенд - Нощ на музеите 2014
14.5.2014 г. 19:59 ч. | Коментирай
Не всичко е матаматика и уроци.
Стига да не сте от участниците във финалния кръг на НОМ, препоръчвам ви да отделите няколко часа за нощта на музеите.
Нощта на музеите е събитие, което винаги е повдигало настроението. То ще се проведе за 10-ти път в страната ни. Традицията е, редица музеи и галерии да отворят вратите си и да предоставят безплатен достъп в рамките на една нощ. Стандартно, времето, през което се провежда събитието е от 18 до 24 часа.
Ето и някои от акцентите на нощта на музеите 2014 в София:
- Пътуващ ретро трамвай пл. Възраждане - пл. Журналист - от 16 до 22 часа. Добрата изненада - спонсор е Staropramen, така че ще комбинирате ретро трамвая с чешка бира :).
- Разбира се, Националния исторически музей в Бояна - безплатни посещения от 11 до 23 часа;
- Според мен интересно - изложба на Гладиаторски шлемове в хотел Arena di Serdica от 19 до 24 часа;
- за любителите на военната техника - Национален военноисторически музей - от 18 до 24 часа. В програмата - полет с балон, концерти;
- за феновете на религията - Експозиция на християнското изкуство в България - крипта на Св. Александър Невски от 10 до 19 часа;
- Галерия Алгара - ателие по керамика, рисуване на карикатури на посетителите, музикален съпровод от бардове с китара и вокал на живо - от 16 до 23 часа;
- Демонстрации с огън от Валентин Балев, от 18 до 24 часа в галерия Римини;
- Галерия Мисията в Министерство на външните работи - работилници по рисуване и танци с преподаватели и студенти от НБУ, от 15 до 21 часа.

Е, това е моята подборка от множеството предложения, вие можете да направите ваша като изтеглите програмата на Нощ на музеите, София 2014.
Организаторите са спретнали чудесна, информативна брошура с карта и подробна информация за всеки от музеите / галериите, включил се в инициативата.

Освен в София, прекрасната инициатива ще се проведе и в редица други български градове. Ето малко информация и за някои от тях:
- Повече информация за нощ на музеите в Габрово;
- Повече информация за нощ на музеите в Кюстендил;
- Повече информация за нощ на музеите в Пловдив;
- Повече информация за нощ на музеите в Поморие;
- Повече информация за нощ на музеите в Русе;
- Повече информация за нощ на музеите в Стара Загора;
- Повече информация за нощ на музеите Търговище;
- Повече информация за нощ на музеите в Шумен.

Кой ще представя България тази година на международните математически състезания KIMC и PMWC

Кой ще представя България тази година на международните математически състезания KIMC и PMWC
28.3.2014 г. 12:40 ч. | Коментирай
Големи благодарности на г-н Ивайло Кортезов и г-жа Таня Стоева за информацията за летните международни математически състезания PMWC и KIMC.
Ето кой ще представя страната ни на оспорваните азиатски математически турнири през това лято:
PMWC: СМГ, ПМГ Бургас, ПЧМГ, МГ Русе.
Резерви: 107 ОУ, МГ Пловдив.
KIMC, Key Stage 2 (до 13.5 години): СМГ, ПМГ Бургас, 125 СОУ, МГ Варна.
Резерви: 107 ОУ.
KIMC, Key Stage 3 (над 13.5 години): СМГ, МГ Варна, ПМГ Бургас, ПМГ Шумен.
Резерви: МГ Русе.
Добрата новина е, че за първа година желаещите са повече от местата. Математиката става все по-обичана и уважавана в страната ни, благодарение на страхотните ни преподаватели, които успяват да поддържат отлично световно ниво, въпреки затъващата ни държава.
Разбира се, адмирации и за все по-амбициозните деца, а защо не и малка част за истеричните родители :)
Дано тенденцията да се запази и следващата година да има все повече желаещи и по-голяма конкуренция, което естествено ще доведе и до по-добри резултати. Ако броят на желаещите продължи да се увеличава... знае ли човек, може би ще е удачна идея да се въведат в бъдеще национални контроли за определяне на отборите като при по-големите за БОМ и МОМ. Макар че, все пак в тези състезания се защитава името на училището, не само на страната, както е при Олимпиадите.
Какви успехи можем да очакваме това лято?
Казва ли ти някой..., миналата година IMC се проведе в България, което даде шанс на страната ни да участва със значително повече участници от стандартното. Вместо 32-ма състезатели, в двете дивизии, участваха стотина деца, което даде предпоставки за повече успехи. Българчетата успяха да завоюват 1 златен, 12 сребърни и 21 бронзови медала. Да пожелаем подобни успехи и на тазгодишните участници.
Представянето ни на PMWC миналата година също беше запомнящо се. 16-те ученика от СМГ, МГ Русе, 125 СОУ и ПЧМГ ни донесоха от реномираната надпревара 5 сребърни и 6 бронзови медала. Е... златото се изплъзна, но бяхме близо, дано и тази година да имаме поводи за гордост от Хонг Конг.
Тепърва ще си говорим за тези състезания, а участниците... да почват да се готвят :)
Източник: Съюз на математиците в България

Повече информация за PMWC: покана 2014, представяне 2013, заминаване 2013.
Повече информация за IMC: покана 2014, представяне 2013 - 1, 2, 3, задачи и решения 2013, преди състезанието в Бургас 2013.
Информация, новини, задачи и решения от International Mathematics Competition - IMC
Информация, новини, задачи и решения от Primary Mathematics World Contest - PMWC

Международни математически състезания - желаещите са повече от местата?

Международни математически състезания - желаещите са повече от местата?
27.3.2014 г. 09:07 ч. | Коментирай
Според мен, интересна ситуация се очертава това лято с популярните международни математически състезания PMWC в Хонг Конг, което ще се проведе от 13 до 18 юли 2014 г. в Хонг Конг и KIMC, което ще е от 21 до 26 юли в Daejon County Корея.
PWMC е само за малки ученици, родени след 1 август 2000 - тоест, потенциални участници са деца в 6-ти клас и някои седмокласници.
KIMC се провежда в две възрастови групи, като малката е със същите ограничения - за деца, родени след 1 септември 2000 г.
За KIMC, България е получила покани за 4 отбора във всяка възрастова група. Поканите за PWMC предполагам също са за 4 отбора.
Не виждам пороблеми в горната възрастова група за KIMC, но в долната, както за KIMC, така и за PWMC може да се стигне до интересната ситуация - повече желаещи, отколкото места...
Това показва, че математиката е на мода в страната ни. Наистина, двете състезания са интересни, трудни и реномирани, но... са далеч от престижа на Балканската и Международната Олимпиада по Математика. Напълно разбираемо е, все пак 6-7 клас е рано за най-високия подиум в математиката. Отделно, участието е доста скъпо удоволствие. Да, домакините поемат нощувки и храна, но... самолетни билети - не. Тоест, всеки отбор от 4-ма ученика трябва да е подсигурен с има / няма 6000 евро (отборът трябва да се придружава от двама ръководители). И това са разходи за участие на 4 деца в едно 90-минутно състезание :)
Е, скъпо или не, днес попаднах на новина на сайта на Бургаската МГ, че на 28-ми март ще има контрола за включване в отбора на гимназията за две международни състезания. Не е описано кои са, но ако приемем, че МГ Бургас ще участва и на двете състезания в долната възрастова група, преброим неизменните участници от СМГ и сложим в сметките желанието на ПЧМГ да изпрати отбри и на двете състезания... се оказва, че има по едно свободно място за отбор в двете състезания.
А все още не се знаят официални планове на силни школи като МГ Русе, МГ Варна, МГ Пловдив, 125 СОУ...
Като нищо, някой ще остане извън сметките...
Според официалната покана на СМБ, ако има повече желаещи, то с предимство ще бъдат отборите, които имат по-високи постижения от минали години.
Изключително полезно, мило и интересно би било ако някой от организаторите ни каже дали отборите вече са определени и кои училища ще участват в съответните състезания. :)

Повече информация за PMWC: покана 2014, представяне 2013, заминаване 2013.
Повече информация за IMC: покана 2014, представяне 2013 - 1, 2, 3, задачи и решения 2013, преди състезанието в Бургас 2013.
Информация, новини, задачи и решения от International Mathematics Competition - IMC
Информация, новини, задачи и решения от Primary Mathematics World Contest - PMWC

Втори кръг на International Mathematics Assessments for Schools - IMAS

Втори кръг на International Mathematics Assessments for Schools - IMAS
14.3.2014 г. 06:03 ч. | Коментирай
За втора поредна година, в България се провежда интересното международно математическо състезание International Mathematics Assessments for Schools. Първият му кръг се проведе в края на ноември 2013 г, в няколко български училища, сред които СМГ, ПЧМГ и 125 СОУ.
Според информацията, с която разполагам, най-високия резултат от първия кръг в Upper Primary Division за страната ни е 88 точки от 100 възможни и е постигнат от възпитаник на ПЧМГ.
Утре, 15 март ще се проведе и втория кръг на състезанието. До него са допуснати само ученици, постигнали добри резултати в първия кръг.
Вторият кръг на IMAS изненада миналата година със сложни задачи. Форматът включва обще 15 задачи. Първите 5 от тях са с избираем отговор и всяка носи на състезателя по 4 точки. 8 задачи са с отворен отговор и носят по 5 точки. Последните две задачи изискват детайлно описване и всяка от тях носи по 20 точки. Максималният сбор точки, както и в първия кръг е 100. Времето за решаване на задачите е 120 минути. На пръв поглед изглежда много за 15 задачи, но не се подвеждайте - степента на трудност е висока и времето не достига. Затова е добре да обърнете внимание на точкуването и да следвате стратегия, която ви дава време за обмисляне на последните две задачи, всяка от които носи по 20 точки.
По спомен, миналата година максималните постигнати резултати от втория кръг в страната ни беше под 70 точки, като изключим странни аномалии в Бургас, където куп деца бяха постигнали нереален резултат от 95 точки. Нереален, защото няма начин 6 българчета от един и същи град да постигнат резултат, минаващ границата на гениалността при положение, че например, най-високия резултат в 250-милионния САЩ е 84 точки :)
Успех на всички математици, които ще защитават честта на страната ни утре от 13 часа във втория, финален кръг на International Mathematics Assessments for Schools - IMAS
Информация, новини, задачи и решения от математическо състезание IMAS

Март 2014 - най-натоварения месец за малките математици

Март 2014 - най-натоварения месец за малките математици
04.3.2014 г. 09:04 ч. | Коментирай
Времето за зимен сън свърши и идва март 2014, според мен, най-натоварения месец за малките математици. Какво очаква любителите на математиката?
В ход в математическите гимназии са контролните за определяне на отбори както за международните състезания IMC и PMWC, така и за Пролетните математически състезания. Контролни, които не трябва да бъдат подценявани, защото доброто представяне на тях е път към явяване на най-стойностните състезания за годината.
В средата на месеца се очаква и втория кръг на IMAS. Повече за IMAS можете да научите от новините за турнира до момента.
Само седмица по-късно, на 22 март е първия кръг на математическото състезание Европейско Кенгуру. Състезанието е важно не само за четвъртокласниците, за които то е едно от балообразуващите състезания, формиращи предварителния рейтинг за прием в СМГ, но и за всички останали, защото е стъпало към участие в престижния национален кръг на турнира.
Седмица след Кенгуруто пък е време за областния кръг на Олимпиадата по математика. Отново важен момент за 4-ти клас, и това състезание е от рейтинговите за прием в СМГ. Важен турнир и за седмокласниците, които за пръв път ще имат възможността да се борят за явяване на национален кръг!
Само ден след него пък е може би най-реномираното състезание за прогимназистите - Пролетните математически състезания ПМС 2014, които тази година ще се проведат в Русе. Повече информация за ПМС и защо този турнир е толкова важен можете да прочетете в тази статия.
Конспектирано, в рамките на 1 месец ще има тежки контролни, 2-ри кръг на IMAS, 1-ви кръг на Кенгуру, 2-ри кръг на Олимпиада по математика и ПМС...
Обмислете внимателно вашите приоритети и определете кои са най-важните математически надпревари за вас за да не се окаже, че подготовката за всичко ще попречи на добрите резултати във важните инициативи.
Информация, новини, задачи и решения от Пролетни Математически Състезания - ПМС
 | Страница 2 от 4 | 

Facebook
Facebook
RSS
RSS